testy aplikacji

Weryfikacja funkcjonalności i wydajności podczas testowania aplikacji

Na proces tworzenia aplikacji składa się kilka określonych faz. Pierwszym niezbędnym czynnikiem jest odpowiedni pomysł na aplikację. Zazwyczaj opiera się on na łatwiejszym zrealizowaniu określonych działań oraz zautomatyzowaniu różnych procesów, które przełożą się na odpowiedni język specyfikacji. Zanim jednak dojdzie do wdrożenia oraz udostępnienia aplikacji użytkownikom, konieczne jest przeprowadzenie testów aplikacji.

Jak wygląda testowanie aplikacji?

Testy aplikacji są przeprowadzane przede wszystkim w oparciu o indywidualne czynniki czasowe oraz finansowe. Decydują one głównie o rodzaju przeprowadzanego na danej aplikacji testu. Odpowiedni pomysł na aplikację to nie wszystko, dlatego konieczne jest sprawdzenie określonych typów wydajności oraz poziomu integracji w konkretnymi systemami operacyjnymi. Zazwyczaj znacząco wydłuża to procedury wdrożenia gotowego oprogramowania. Dlatego przeważnie testy aplikacji przeprowadzane są również pod kątem ich funkcjonalności. Już na wczesnym etapie można stwierdzić, czy finalny produkt będzie w stanie spełnić wszystkie wymagania oraz oczekiwania użytkowników, a także czy oprogramowanie będzie w stanie prawidłowo działać w systemie. Dlatego aplikacja musi być zgodna ze specyfikacją określoną podczas ustalania założeń początkowych. Funkcjonalne testowanie aplikacji może również stanowić fazę finalną, po której następuje wdrożenie systemu produkcyjnego.

Testy aplikacji pod kątem funkcjonalności

Nierzadko wdrożenie aplikacji wiąże się z sytuacją, w której dochodzi do wyraźnych rozbieżności z systemem. Mogą one dość mocno utrudniać korzystanie z aplikacji, dlatego tak duże znaczenie mają testy integracyjne służące do ich zminimalizowania. Nie bez znaczenia pozostaje również wydolność systemu. Nawet w przypadku najlepszych aplikacji o dużej popularności wśród użytkowników, może dochodzić do spowolnienia działania systemu, który jest nadmiernie obciążany. W takich sytuacjach przeprowadzane są testy wydajnościowe, przede wszystkim przeciążeniowe i obciążeniowe. Pozwalają one na bardzo dokładne oszacowanie liczby końcowych użytkowników, którzy mogą korzystać z aplikacji jednocześnie. Dzięki testom wydajnościowym możliwe jest również stworzenie sytuacji doprowadzającej do nadmiernego przeciążenia systemu. W ten sposób dają szansę na sprawdzenie, jak będzie wówczas zachowywał się system. Testowanie systemu pod tym kątem jest najlepszym sposobem na uniknięcie różnych potencjalnych awarii spowodowanych nieprawidłowym działaniem aplikacji.

Więcej dowiesz się na stronie https://supportdevs.com/co_robimy/