Rynek mieszkaniowy w Legnicy

 

Pomimo tego, że Legnica jest jednym z największych miast na Dolnym Śląsku, to niemal cały czas pozostaje ona w cieniu Wrocławia. Czy Legnica jest jednak dobrym miejscem do życia? Jakie daje ona możliwości i jak wygląda tutejszy rynek mieszkaniowy?

mieszkania w Legnicy dla każdego?

Już na samym początku trzeba wyraźnie zaznaczyć, że pomimo znacznie mniejszych środków na rozwój w porównaniu ze stolicą regionu – z Wrocławiem – Legnica jest miastem rozwijającym się bardzo dynamicznie. Już na wjeździe do Legnicy można dostrzec ogromne ilości nowo powstających budynków mieszkalnych. Wbrew pozorom nie są to wcale domy jednorodzinne lub nawet w zabudowie szeregowej, a typowe lub mniej typowe bloki (zabudowa wielorodzinna).

Domy wielorodzinne

Przeważająca obecnie zabudowa wielorodzinna świadczy o potrzebach mieszkaniowych Polaków – mają to być duże, ale stosunkowo tanie mieszkania, a posiadanie ogródka czy też dużego tarasu schodzi na dalszy plan.

Jaki wydatek na mieszkanie w Legnicy?

W porównaniu z Wrocławiem, gdzie nawet za najmniejsze, dwupokojowe mieszkanie przyjdzie nam zapłacić blisko 250 tysięcy złotych, legnicki rynek mieszkaniowy wydaje się bardzo tani. Za podobna kwotę z powodzeniem kupimy dwukrotnie większe, czteropokojowe mieszkanie zlokalizowane bliżej centrum miasta. Jednocześnie położenie komunikacyjne Legnicy sprawia, że wystarczy godzina samochodem lub pociągiem, aby znaleźć się we Wrocławiu, w którym z powodzeniem można znaleźć pracę lub wszelkiego rodzaju rozrywki niedostępne w Legnicy.

Z pierwszej ręki czy z rynku wtórnego?

Decydując się na zakup mieszkania w Legnicy musimy wybrać pomiędzy mieszkaniem wprost od dewelopera, a mieszkaniem z rynku wtórnego. Wbrew pozorom każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety i ciężko jednoznacznie wskazać najlepsze wyjście. Jeżeli cenimy sobie możliwość dowolnej aranżacji wnętrza, to lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup mieszkania od dewelopera i samodzielna możliwość stawiania ścian działowych i decydowania o umiejscowieniu przyłączy elektrycznych i kanalizacyjnych.

Artykuł powstał we współpracy z firma Modenbud