ta plamka leczenie – co warto wiedzieć na ten temat?

Żół
Chorujesz na zwyrodnienie plamki żółtej? A może chcesz wiedzieć, jak uniknąć tej choroby? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, wtedy ten tekst jest dla Ciebie. Zobacz, co warto wiedzieć o ADM i jak się przed nią ustrzec.

Parę słów o ADM

Zwyrodnienie plamki żółtej, w skrócie ADM, jest to przewlekła, postępująca choroba oczu, której efektem jest uszkodzenie siatkówki, a konkretnie jej centralnej części, nazywaną również plamką żółtą. Jest to bardzo podstępna choroba, którą bardzo ciężko jest wykryć. Wynika to z tego, że ona bardzo powoli postępuje i dotyka głównie osób, które ukończyły 50-ty rok życia. Dlatego też bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy chory nie idzie do okulisty, ponieważ uważa, że jego pogorszony wzrok jest efektem naturalnego procesu starzenia. To z kolei powoduje, że szuka on na własną rękę rozwiązań, zamiast udać się do specjalisty. Stąd też chore osoby kupują okulary przez Internet lub w zwykłych sklepach. Niestety, jest to jedna z dolegliwości, której nie można lekceważyć. Nieleczone ADM nie tylko pogarsza Ci wzrok, ale także niejednokrotnie doprowadziło do tego, że chory oślepł. Jeśli chodzi o rodzaje ADM to są dwie postacie. Jedną z nich postać sucha, a druga wysiękowa. Ta pierwsza jest bardzo powolnym procesem, w trakcie którego traci się wzrok. Druga przebiega już szybciej, a w obręb siatkówki wrastają patologiczne naczynia krwionośne, co z kolei skutkuje nieodwracalnym zanikiem komórek barwnikowych i fotoreceptorów.

W jaki sposób można leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

Niestety, żółta plamka leczenie nie jest proste, ponieważ nie ma skutecznego leczenia tej choroby. Okuliści zalecają, aby podczas terapii stosować dietę, która jest bogata w tzw. przeciwutleniacze, jak i również wykonywać regularne badania wzroku. Jeśli borykasz się z suchą odmianą zwyrodnienia plamki żółtej, wtedy powinieneś stosować leki, które nie tylko poprawiają ukrwienie, ale także obniżają cholesterol. Zdecydowanie bardziej niebezpieczną postacią ADM jest postać wysiękowa. Przy tej formie, żółta plamka leczenie polega na niszczeniu nieprawidłowych naczyń krwionośnych światłem lasera, jeśli nie są one położone w centrum plamki żółtej. Warto również zwrócić uwagę na dietę i to, co mamy na swoich talerzach. W naszym menu powinno być jak najwięcej zielonych warzyw, jak i tłustych ryb.