Współczesny przemysł stawia producentom wymagania zastosowania nowoczesnych i jednocześnie wydajnych urządzeń oraz maszyn. Tylko wtedy możliwe jest osiągnięcie zadowalających wyników. Tam, gdzie siła mięśni człowieka nie wystarcza, stosowane są urządzenia zwane siłownikami. Mają one za zadanie wprawić w ruch urządzenie lub poszczególne jego elementy.
Rodzaje siłowników pneumatycznych
Siłowniki dzieli się na trzy główne rodzaje: hydrauliczne, elektryczne oraz pneumatyczne. Każdy tych typów ma swoje wady i zalety, a tym samym rozmaite zastosowania. Choć siłowniki pneumatyczne są najprostsze spośród tych trzech rodzajów w budowie, mają duże zastosowanie i są stale modernizowane.
Wśród siłowników pneumatycznych można również wyróżnić wiele typów, które dzielone są pod względem konstrukcji: rodzaju ruchu roboczego (np. liniowe, kątowe, krzywoliniowe), rodzaju elementu roboczego (np. mieszkowe, tłokowe, membranowe) i występowania tłoczyska (występują siłowniki z tłoczyskiem lub bez niego).
Zalety siłowników pneumatycznych
Siłowniki tego rodzaju mają bardzo szerokie użycie i przeznaczenie. Przede wszystkim używane są w niemalże wszystkich branżach przemysłu. Wprawiają w ruch urządzenia, których nie może wprawić siłą własnych mięśni człowiek. Siłowniki pneumatyczne wprawiają też w ruch urządzenia, które wymagają jednostajnego i regularnego ruchu.
Zaletą siłowników pneumatycznych jest to, że są stosunkowo proste w budowie. Czynnik wprawiający je w ruch, czyli sprężone powietrze, jest łatwe do dostarczenia do urządzenia. Stąd stosowane są m.in. tam, gdzie nie sposób użyć jest innych rodzajów siłowników, np. elektrycznych ze względu na brak wystarczającej mocy energii. Inny plus to możliwe skrajne warunki działania, zarówno w bardzo niskich, jak i bardzo wysokich temperaturach otoczenia. Do zalet siłowników pneumatycznych należy też to, że mogą być zaprojektowane i wykonane na zamówienie według specyfikacji zleceniodawcy.
Zastosowanie siłowników pneumatycznych
Najczęściej siłowniki pneumatyczne stosowane są w przemyśle, w procesach produkcji. Nie sposób ich oczywiście wszystkich wymienić. Mają one m.in. zastosowanie na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych, np., zamykania oraz otwierania wszelkich drzwi, podnoszenia i opuszczania klap, na prasach, na liniach do pakowania produktów.
Wiele urządzeń stosowanych na budowach, takich jak: młoty udarowe, dłuta udarowe, wiertarki czy ubijarki gruntu jest wprawianych w ruch właśnie tego typu siłownikami.
Konstrukcje siłowników są regularnie udoskonalane, szczególnie jeśli chodzi o miniaturyzację i precyzje działania. Dzięki temu zwiększa się ich zastosowanie.
Artykuł przygotowany w oparciu o materiały dostarczone przez OBREiUP Pneumatyka