Motocykliści to na pewno specyficzna grupa społeczna. Większość z jej członków można odróżnić właściwie na pierwszy rzut oka, nawet, jeśli nie jadą na swojej maszynie aktualnie. Oczywiście chodzi tu o pasjonatów, o tych, którzy jeżdżą naprawdę często i kochają swoje maszyny oraz znają się na nich.
Stereotypy i trudności
Motocykliści skarżą się, że narosły wokół nich miliony stereotypów. W większości niezbyt zgodnych z rzeczywistością, a więc krzywdzących i utrudniających życie członkom grup motocyklowych. Jak ludzie postrzegają fanów motocykli? Są to ludzie ubrani w kombinezony motocyklowe Zabrze , szczelnie opatuleni w skórę, jadący na wielkiej maszynie, która wydaje dźwięki tak głośne, że szyby z okien prawie wypadają. Ludzie widzą również taką osobę, jako zarozumiałą, zbyt pewną siebie i nie interesującą się niczym oprócz swojego motocykla, jeśli mamy rozmawiać to tylko o motorach. Poza tym sądzimy, że motocykliści są niebezpieczni, ich jazda polega głównie na łamaniu przepisów i przepychaniu się przez korki. Kierowcy osobówek często złorzeczą na motocyklistów. Czy jednak słusznie postrzegamy tych kierowców?
Kluby i organizacje
Motocykliści lubią łączyć się w grupy fanów poszczególnych marek, czy rodzajów motocykli. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, przecież są kluby szachistów, fanów poszczególnych sportów, a nawet na przykład działkowiczów. O każdym, więc można by powiedzieć, że nie można z nim rozmawiać o niczym innym niż jego hobby. Ale pasja motocyklowa nie jest wcale gorsza od innych zainteresowań. Poza tym badania dowodzą, że większość ludzi sądzi, że wcale to nie jest tak, że ludzie sądzą, że kierowcy motocykli są większym zagrożeniem, niż pozostali użytkownicy dróg. Motocykliści mają wiele swoich organizacji i klubów, w których nie tylko spotykają się dla celów towarzyskich, ale często również mają warsztaty na temat bezpieczeństwa, czy budowy motocykli. Doskonalą oni swoje umiejętności prowadzenia oraz wymieniają się doświadczeniami. A oprócz tego, oczywiście, wspólnie dobrze się bawią i polecają sobie dobre firmy i producentów, stąd wiedzą na przykład, gdzie kupić najlepsze kombinezony motocyklowe Zabrze.
Bezpieczeństwo to po pierwsze
Krzywdząca jest opinia o tym, że motocykliści nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo w czasie jazdy. Przecież to właśnie oni muszą szczególnie uważać, ponieważ są najmniej chronieni. Kierowca auta osobowego jest w swoim pojeździe dużo bezpieczniejszy, niż motocyklista. Chronią go warstwy blachy, pasy, poduszka powietrzna itp. Motocyklistę chroni tylko kask i jego odzież, nic więcej. Wiele osób sądzi, że poprawa bezpieczeństwa zależy w dużej mierze od tego, jak wydawane są prawa jazdy, a obecnie przepisy zostały złagodzone i kierowca z prawem jazdy na samochody osobowe może również prowadzić motocykl, jeśli jeździ minimum 4 lata. Na efekty tych przepisów trzeba poczekać, jednak pamiętajmy, że stereotypy w większości nie są prawdziwe.