lampy wiszące

Rodzaje kloszy lamp wiszących

Do najpopularniejszego rodzaju oświetlenia wciąż należą lampy wiszące. Podczas ich wybierania należy zwrócić uwagę na praktyczność danych elementów. Trzeba zobaczyć, ile światła mogą one zapewnić i czy są łatwe w pielęgnacji. Następnie należy zwrócić uwagę na wygląd lamp, aby dopasować je do konkretnego pomieszczenia. W sklepach z lampami znajdują się lampy o najróżniejszych kloszach. Jakie mogą one być i na co warto się zdecydować?

Klosze zamknięte od góry

Takie klosze posiadają lampy wiszące, które nie przepuszczają światła. Jest ono skierowane ku dołowi. Najlepiej sprawdzi się więc nad stołami, biurkami bądź większymi przestrzeniami. Najczęściej stosuje się je w jadalniach ze względu na ich światło kierunkowe.

Klosze zamknięte od dołu

Klosze te również nie przepuszczają światła. Gwarantują rozproszone światło, które może rozjaśnić całą powierzchnię sufitu oraz ściany. Lampy sufitowe stylowe z kloszami zamkniętymi od dołu stosuje się w salonach. Często są one również elementem dekoracyjnym, który pozwala wykończyć wnętrze. Zamknięty od dołu klosz może bowiem przyjmować różne kształty np. misy. Często zdobi się go ornamentami oraz motywami kwiatowymi bądź geometrycznymi.

Półprzezroczyste/szklane klosze

Klosze te dają światło kierunkowe. Pada ono przed specjalny otwór, który je rozprasza. Lampa wisząca z takim kloszem może oświetlać sufit oraz ściany. Stosuje się ją we wszystkich pomieszczeniach, zarówno w salonach, jak i kuchni bądź jadalni. Przy okazji przezroczysty klosz staje się elementem dekoracyjnym.

Odbłyśnik

W dziedzinie odbłyśników wyróżniamy specjalne abażury perforowane zawierająca okrągłe, małe dziurki. Klosze te są dostępne w różnych rozmiarach, co zachęca do ich kupna. Mogą być wręcz ogromne, a także i bardzo małe. W lampach wiszących z tymi kloszami źródło światła nie powinno być widoczne. Nie należy ich umieszczać nad powierzchniami, które mogą odbijać padające światło (np. nad stołem). To dlatego swoje zastosowanie znajdują zwykle w salonach lub sypialniach, a nie w kuchni, czy jadalni.