lampy labra

Światło w nowoczesnym domu

Osoby zainteresowane odpowiednim zaplanowaniem wnętrza swojego mieszkania, nie mogą zapominać o tak istotnym elemencie jak światło. Oświetlenie wnętrz jest dziś uważane za co najmniej równie ważna, jak dobór farby, mebli czy materiałów, z których wykonana będzie podłoga. Światło ma być ostatnim akcentem, który podkreśli jakość i indywidualny styl wystroju.

Nowoczesny dom


W przypadku nowoczesnych domów, które są często urządzone nieco bardziej ascetycznie, możliwości odpowiedniego wykorzystania oświetlenia są nieco większe. Na rynku jest wielu producentów, którzy eksperymentują z formą opraw i rodzajem wykorzystanego źródła światła. Dlatego warto zwracać uwagę na nowe propozycje, również te, które proponują nam polscy producenci.
Zastanawiając się nad tym jak oświetlić nowoczesny dom, skoncentrujemy się na przykładach zaczerpniętych właśnie z katalogu polskiego producenta. Lampy Labra są uważane przez projektantów za optymalne rozwiązanie w przypadku projektów wymagających zastosowania rozproszonego oświetlenia, opartego na zamianie jednego dużego żyrandola, na kilka osobnych punktów świetlnych. W nowoczesnym wnętrzu pozwala to ciekawie wykorzystać możliwości, jakie daje światło. Podkreśla się jakieś miejsca, ukrywając jednocześnie inne, co tworzy bardzo interesującą, nieco tajemniczą atmosferę.

Salon – specyficzne miejsce


Salon to w każdym domu miejsce wyjątkowe, ponieważ spędza się w nim wspólnie czas, często służy również do przyjmowania gości, jeżeli nie posiadamy osobnego pokoju gościnnego. W mieszkaniach rolę salonu przejmuje duży pokój.
Często zdarza się tak, że nawet jeżeli mamy już urządzony salon, odnosimy wrażenie, że jest on trochę za mały. Na szczęście można sobie z tym poradzić bez konieczności wyburzania ścian. Oczywiście powiększenie salonu będzie jedynie sztuczką optyczną, jednak może poprawić nam samopoczucie.
Dzięki tej sztuczce, a właściwie dzięki wykorzystanym w niej lampom Labra, sprawimy że pomieszczenie nabierze głębi i będzie się wydawało o wiele większe, niż jest w rzeczywistości. Jest to również rozwiązanie bardzo estetyczne, dobrze prezentujące się w nowoczesnym otoczeniu.

Optyczne powiększenie salonu


Optyczne powiększenie za małego salonu uzyskamy jeżeli umieścimy źródła światła tak, by padało ono w pionie, w górę lub w dół. Mogą to być reflektory (np. lampy globo Deco 1 lub Orb Spot 1) lub oprawy wpuszczane (np. Lava X1 WP Trimless lub Hedion 60). Oczywiście liczba takich opraw musi być uzależnioną od długości ściany. W najtańszym wariancie wystarczy oświetlić tak jedną ścianę (oczywiście najlepiej taką bez okien), można jednak wykorzystać tego rodzaju oświetlenie na wszystkich, jeżeli nie kłóci się to z naszą koncepcją wystroju salonu.
Warto też pamiętać że wszelkiego rodzaju wysokie kandelabry i żyrandole sprawiają, że pomieszczenie staje się ciaśniejsze, wydaje się niższe, a przez to bardziej klaustrofobiczne. Dlatego nowoczesne lampy Labra wydają się w tej sytuacji dobrym rozwiązaniem. Dzięki nim można powiększyć salon, nie sprawiając, że stanie się przytłaczający. To ważna wskazówka dla każdego, kto zamierza urządzić po swojemu takie pomieszczenie.

Nowoczesny dom zawsze będzie wymagał nowoczesnego oświetlenia. Można wprawdzie zdecydować się na urządzenie całego wnętrza w stylu retro, tylko że wówczas od samego początku będzie przyświecać tej koncepcji zupełnie inna idea. Jeżeli więc decydujemy się na nowoczesność, ważne jest doprowadzenie projektu do końca, tak by był on wewnętrznie spójny i spełniał nasze założenia.

Źródło:
– http://labra.pl/nowosci/
– http://muratordom.pl/wnetrza/oswietlenie/nowoczesne-zrodla-swiatla-w-twoim-domu,79_12616.html