ściany szklane

Szkło w budownictwie – otwarte i ekologiczne domy

Współczesne budownictwo czerpie pełnymi garściami z architektury japońskiej, gdzie od niepamiętnych czasów prym wiedzie otwarty styl. Taka koncepcja sprzyja nie tylko stronie wizualnej. Budynki ze ścianami szklanymi to także wybitnie ekologiczne konstrukcje.

Zaadoptowanie szkła do potrzeb budownictwa jednorodzinnego, otworzyło przed projektantami zupełnie nowe możliwości. Szkło, łączone z nowoczesnymi profilami aluminiowymi, pozwala na wznoszenie wielkowymiarowych ścian, które tworzą w pełni transparentny obiekt. Dodając do tego zaawansowaną technologię energooszczędną, w finalnym efekcie uzyskujemy nowoczesny, ekologiczny budynek.

ŚCIANY SZKLANE, CZYLI DOM BEZ GRANIC

Elewacja wykonana z aluminium i szkła sprawia, że granica oddzielająca wnętrze od przestrzeni przydomowej, staje się czysto fizyczna. Dominujący jest efekt wizualny, który zapewnia wrażenie płynnego łączenia się wnętrza z tarasem, trawnikiem lub z ogrodem.

Strona wizualna to jedno, ściany szklane są korzystne także z praktycznego punktu widzenia. Wznoszenie takich konstrukcji wymaga użycia najbardziej zaawansowanych technologii, co przekłada się na oczywiste korzyści.

ŚCIANY SZKLANE A EKOLOGIA

Ściana szklana – Republikaszkla.pl składa się z dwóch głównych elementów – z tafli szkła i aluminiowych profili. W obu przypadkach konieczne jest użycie niezwykle zaawansowanych materiałów. Szkło nie jest materiałem, który jest w stanie zapewnić odpowiednio dobrą izolację termiczną. Czy to oznacza, że uzyskanie komfortowej temperatury wymaga zastosowania wydajnego układu klimaryzacji? Oczywiście, że nie. Aluminium, z którego wykonane są profile mocujące, wykazuje bardzo dobry współczynnik izolacyjności termicznej. Podobne właściwości wykazuje sama szklana tafla.

Wynika to z faktu, że do konstrukcji ścian, używane jest szkło wielowarstwowe o znaczne grubości. Taka konstrukcja sprawia, że w okresie letnim wnętrze nie ulega przegrzaniu, a w zimowym – nadmiernemu wychłodzeniu. Niewielkie straty cieplne sprawiają, że tego typu budynki noszą wszelkie znamiona energooszczędnych domów ekologicznych. Należy także zaznaczyć, że w tego rodzaju konstrukcje przewidują możliwość zastosowania niskoemisyjnych pakietów szybowych. Sprawia to, że wnętrze może zostać ogrzane poprzez pasywne zyski słoneczne.

Otwartość, kontakt z naturą i ekologia – zastosowanie szkła w budownictwie znacząco odmieniło oblicze współczesnej architektury. Styl, który na zachodzie już od jakiegoś czasu cieszy się niesłabnącą popularnością, wkracza także do Polski. Obecnie coraz więcej domów wykorzystuje ściany szklane.