W zgodzie z zasadami

Aparaty ubojowe to dzisiaj już standard i z pewnością są na wyposażeniu każdej rzeźni. Nie brakuje też osób, które potrafią łatwo i sprawnie się nimi posługiwać, a nie jest to wcale takie łatwe jakby się mogło wydawać. Do tego potrzebni są fachowcy.

Konieczne jest wyposażenie

To w rzeźni rozpoczyna się cała działalność przemysłu mięsnego. to tam trafiają zwierzęta żywe, zwykle docierają tam w ciężarówkach lub w wagonach kolejowych z farm lub gospodarstw rolnych. Ogólnie panujące zasady mówią o tym, aby zwierzętom sprawiać jak najmniejsze cierpienia i nie narażać ich na niepotrzebny stres. Dlatego też wprowadzono liczne przepisy regulujące całą procedurę, które dzisiaj są restrykcyjnie przestrzegane.
Aby ubój był bezpieczny oraz z zachowaniem wszelkich norm konieczne jest odpowiednie wyposażenie, czyli przede wszystkim aparaty ubojowe. Ich używanie to dzisiaj już standard, a ich celem jest zwykle ogłuszenie zwierząt, zarówno bydła, trzody chlewnej oraz wielu innych tak, aby odbywało się to w warunkach humanitarnych.

Nie każdy może to robić

Aparaty ubojowe dzisiaj to specjalistyczny sprzęt, który powinien być używany przez fachowców z tej dziedziny, czyli osoby, które doskonale wiedzą jak one działają i jak prawidłowo z nich korzystać. Konieczne jest ukończenie 18 roku życia, nie mogą w nich więc brać udziału również uczniowie szkół zawodowych, którzy nie są pełnoletni.

c-fakepath-knocker-800-600-w-pl
Czynności ubojowe wykonywane mogą być przez osoby, które ukończyły szkołę zawodową, zaliczyły szkolenie teoretyczne oraz praktykę na stanowisku ubojowym, oczywiście pod nadzorem osoby, która posiada do tego pełne uprawnienia. Dokumenty, które potwierdzają kwalifikacje danej osoby powinny znajdować się w jej aktach osobowych i przedstawiane do kontroli. Jeżeli te wymogi nie zostają zachowane to sprawcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet jej pozbawienia.

Przepisy regulują wszystko

Z kolei restrykcyjnym przepisom podlegają również osoby, które odpowiedzialne są za transport i przemieszczanie zwierząt. Mogą je wykonywać osoby które odbyły w ubojni miesięczny staż pod nadzorem osoby, która ma w tym zakresie przynajmniej 3-letni staż pracy. Nie może być tutaj żadnych odstępstw, ponieważ za to również grożą surowe kary.
Tak więc samo używanie aparatów ubojowych to nie jest jedyna zasada, która musi być przestrzegana przez każdą ubojnię w naszym kraju. Wiele osób uważa, że mimo wszystko nie są one jednak tak skrupulatnie przestrzegane, ale pamiętajmy, że są też ściśle kontrolowane. Dzięki temu mamy większą pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Grafika pochodzi ze strony Gastrosilesia.pl