fototapety

Jak pobudzić rozwój wyobraźni u dziecka? Załóż fototapety

Pobudzanie dziecięcej wyobraźni jest niezwykle ważne i warto się tego podjąć już od najmłodszych lat. Jest na to wiele sposobów. Jednym z nich jest odpowiednie wyposażenie pokoju. Maluch musi się dobrze czuć, a wnętrze pomieszczenia powinno go inspirować.

Zwróć uwagę na dodatki

Mózg dziecka rozwija się w zastraszającym tempie. Między 2. a 3. rokiem życia rozwija się najintensywniej. Warto dostarczać mu odpowiednich bodźców, żeby stymulować myślenie, pobudzać wyobraźnię. To czego teraz się nauczy, będzie wykorzystywało później. W wieku szkolnym znacznie szybciej będzie wykonywało zadania i spełniało naukowe obowiązki. Trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów w tym dodatki w pokoju. O ile w meblach nie da się wiele zmieniać, to akcesoria do wnętrza da się swobodnie modyfikować. Elementy dekoracyjne można przestawiać, zmieniać ich położenie, kolor itp. Im częstsze zmiany, tym lepiej, bo to pobudza myślenie. Cały czas trzeba stymulować procesy poznawcze, zmieniać perspektywy. Jednym ze sposobów na to są fototapety. Trzeba je dobrać do wieku i charakteru dziecka. Można wybrać je wspólnie z maluchem, żeby stworzyć mu komfortowe warunki. To bardzo ważne. Żeby dziecko czuło się bezpiecznie, a jednocześnie mogło się rozwijać, trzeba dobrać takie dodatki, w tym fototapety, by były optymalne dla wieku.

Jak urządzić wnętrze?

Przy aranżacji pomieszczenia warto się dobrze zastanowić. Z jednej strony wszystko powinno być przemyślane i do siebie pasować, ale z drugiej trudno tak urządzić pokój dla dziecka. Pomieszczenie musi być kolorowe i inspirujące, a to czasem trudno pogodzić z eleganckim charakterem reszty domu. Trzeba zachować złoty środek. Stylowe dodatki i wykończenia tak, ale elementy typowo przystosowane do potrzeb dziecka też powinny się tam znaleźć. Wbrew pozorom to właśnie pokój dziecięcy jest jednym z najtrudniejszych do urządzenia. Trzeba zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Inspiracji można poszukać w czasopismach zajmujących się tematyką wystroju wnętrz, a także w internecie. Fototapety doskonale sprawdzają się w takich przestrzeniach. Ożywiają wnętrze, a jednocześnie doskonale się prezentują. Wraz z wiekiem dziecka można zmieniać wzory i motywy. Dla dwulatka dobrze jest wybrać tapety z bajkowymi motywami, a dla nieco starszych obrazy nawiązujące do natury: drzewa, morze itp. Nie zaszkodzi też wykorzystać motywy typowo szkolne, jak np. tablica Mendelejewa. Dobrym pomysłem są naklejki na ścianę, na których można zaznaczać wzrost dziecka i monitorować jak szybko się rozwija. Wszystko musi być urządzone z głową. Pamiętajmy, że pokój ma służyć jeszcze przez dłuższy czas, dlatego lepiej dobrać uniwersalne meble, a dodatki dopasować do aktualnych potrzeb dziecka. Tylko w ten sposób stworzymy miejsce, w którym maluch będzie się dobrze czuł. Warto zadbać też o odpowiednie oświetlenie i zapewnić dostęp światła do środka, żeby dziecku nie psuły się oczy. Czytanie książki, zabawa rozwijają, ale mogą być również szkodliwe dla wzroku.