lampy sufitowe

Lampy sufitowe – jak dobrać?

Odpowiednie oświetlenie nie tylko zapewnia komfortowo użytkowania danego pomieszczenia, ale także stanowi dopełnienie jego aranżacji. Przy pomocy lamp sufitowych można stworzyć zupełnie nowy wygląd. Wykorzystuje się je najczęściej w salonach oraz jadalni i kuchni. Mają także zastosowanie w przypadku sypialni i pokoi dziecięcych.

Kuchnia, jadalnia i salon


To najważniejsze pomieszczenia w każdym domu. Lampy sufitowe wiszące nad stołem muszą być odpowiednio dobrane. Mają przede wszystkim podkreśli odrębność jadalni, która często połączona jest z salonem. Światło powinno padać na stół i podkreślać estetykę potraw oraz zastawy W salonie wyprzedaż żyrandoli muszą natomiast równomiernie oświetlać całe wnętrze, gdyż bardzo często są jedynym źródłem światła.

Wybór odpowiedniego klosza


W przypadku lamp wiszących opcji jest kilka. Warto podczas wyboru pamiętać, że im kształt będzie bardziej skomplikowany, tym trudniej będzie lampę później czyścić. W jadalni można postawić na klosze zamknięte od góry, które nie przepuszczają światła. Dają one światło kierunkowe. Z kolei klosze zamknięte od dołu są źródłem światła rozproszonego, które najczęściej stosuje się w salonach.

Liczba źródeł światła


Podczas wyboru lampy sufitowej warto także zastanowić się czy będzie ona stanowiła oświetlenie jedno punktowe czy wielopunktowe. W oświetleniu jednopunktowym źródło światła jest tylko jedno. Sprawdzi się ono nad stołem, zwłaszcza okrągłym i niedużym. W przypadku gdy blat jest większy, można użyć na przykład dwie lub trzy lampy sufitowe. Jednak wówczas należy pamiętać, aby ich kształt był prosty i minimalistyczny. Natomiast oświetlenie wielopunktowe to lampa posiadająca szeregowo rozmieszczone klosze, zwykle na tej samej wysokości. Klosze zazwyczaj są niewielkie i proste. Ten rodzaj doskonale komponuje się ze stołami długimi i prostokątnymi. Dodatkowo warto zwrócić uwagę także na możliwość regulacji wysokości lampy, która pozwala w prosty sposób na ustawienie źródła światła na najbardziej odpowiedniej wysokości.