Dobór ubrań do sportu

Odpowiednio dobrana odzież jest ważna niemalże w każdym sporcie. Wybierając ją, powinniśmy sugerować się nie tylko swoją sylwetką, potrzebami i tym, gdzie będziemy ćwiczyć (na zewnątrz czy w zamkniętym pomieszczeniu), ale także dopasować ją do sportu, jaki zamierzamy uprawiać. Czym charakteryzują się stroje do poszczególnych form aktywności?

 

Bieganie

 

W sportach, które wymagają od nas podskoków, na przykład w koszykówce czy siatkówce, a także bieganiu niezbędne są odpowiednie buty.

image
Zapewniają one amortyzację i podtrzymują kostkę, a co za tym idzie – zapobiegają niebezpiecznym kontuzjom. Ponadto, w wygodnych, dobrze dobranych butach także ćwiczy się po prostu przyjemniej – powinny być zatem lekkie i odpowiednio dopasowane, jeśli chodzi o rozmiar. Podczas zakupu takiego obuwia dobrze jest przymierzać je na standardową treningową skarpetkę.

Joga

W przypadku jogi buty nie są aż tak ważne, gdyż zazwyczaj ćwiczy się na boso. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę, wybierając strój, w którym wybierzemy się na tego typu zajęcia?
Musi być on przede wszystkim wygodny. Nie może krępować ruchu. Możemy zdecydować się na w miarę luźne koszulki treningowe i przylegające do ciała dresy lub leginsy. Ubrania nie powinny być jednak zbytnio workowate, ponieważ nie będziemy widzieć w jaki sposób układa się nasze ciało podczas poszczególnych asanów. Wówczas ani my, ani nasz nauczyciel nie będzie miał możliwości skorygować błędów, które popełnimy.

Pływanie

Na plaży świetnie sprawdza się kostium bikini. Możemy w nim pochwalić się wyćwiczoną sylwetką, a także opalić prawie całe ciało.
Nie jest on jednak najlepszym wyborem na basen. Jeśli chcemy swobodnie popływać, zdecydujmy się na wygodny kostium jednoczęściowy. Zadbajmy, aby był dobrze dobrany i nie upijał nas w żadnym miejscu. Jeśli chcemy czuć się swobodnie także wychodząc z wody, spróbujmy wybrać raczej model w ciemnym kolorze. Jasne, cienkie kostiumy często prześwitują, kiedy są mokre, co u wielu kobiet może wywoływać skrępowanie.

Na świeżym powietrzu

Niezależnie od pory roku, świetnym pomysłem jest uprawianie aktywności na świeżym powietrzu. Musimy jednak wówczas pamiętać o odpowiednim ubiorze.
Obecnie w sklepach dostępne jest bardzo wiele modeli sportowych, oddychających, a jednocześnie wodoodpornych kurtek. W sezonie zimowym koniecznie załóżmy także czapkę lub przynajmniej opaskę chroniącą uszy przed wiatrem i mrozem. Na rower na pewno przydadzą się natomiast rękawiczki sportowe. Warto zainwestować też w koszulki treningowe z termoaktywnego materiału, który zapobiega wychładzaniu organizmu.