Strój kąpielowy bikini ma wielu poprzedników

Stroje kąpielowe to dziś niezbędny element, gdy pakujemy się na letni urlop. Basen, kąpielisko, morze, czy jezioro to miejsca, w których w lecie przebywają miliony ludzi, każdy z nich potrzebuje odpowiedniego stroju dopasowanego do sylwetki i gustu.

Jak bywało dawniej?

Dawniej ludzie korzystali z kąpieli raczej w celach zdrowotnych, szczególnie w ciepłych źródłach. niż dla wypoczynku. Kąpiele te były krótkie, zażywane z rzadka. Ze strojami bywało różnie. Bywało tak, że mężczyźni kąpali się po prostu bez żadnego ubrania, oczywiście, jedynie w swoim własnym gronie. Kobiety miały stroje, które były długie, szczelnie osłaniające całe ciało, a dodatkowo stworzone tak, by nie stawały się przylegające, gdy się zamoczą. Mężczyźni zakładali coś na kształt kalesonów. W użyciu były również kabiny kąpielowe ustawiane wprost w wodzie, można było się w nich swobodnie przebrać, a jednocześnie schować przed wzrokiem osób płci przeciwnej. Jak widać droga, aby powstał strój kąpielowy bikini była naprawdę długa i kręta. Dwa wieki temu w końcu zaczęto interesować się bardziej kąpaniem dla celów rekreacyjnych. Zaczęto wybierać się nad morze, czy inne zbiorniki wodne w czasie wakacji, coraz trudniej było rozdzielać na plażach płcie, dlatego trzeba było wymyślić stroje, które nie krępowałyby tak bardzo ruchów, a jednocześnie byłyby odpowiednio przyzwoite, jak na tamte czasy. Minimalnie skrócono suknię kąpielową, pod nią zakładało się tak zwane pantalony. O wygodzie nie mogło być mowy, ale na pewno powoli było lepiej, niż wcześniej. Strój bardzo szybko namakał, stawał się ciężki i wyglądał bardzo nieatrakcyjnie. Dbano również o to, by nie zamaczać włosów, czepki i kapelusze robiły modową furorę. Mężczyźni również musieli posiadać jednoczęściowy kostium kąpielowy, choć nie tak bardzo niewygodny, jak kobiecy.

Coraz bliżej ideału

Strój kąpielowy bikini pojawił się dopiero w połowie dwudziestego wieku. Wywołał niezwykłe oburzenie, był bardzo kontrowersyjnym strojem, nawet, jak na zmieniające się czasy powojenne. Kobiety od początku tego wieku odsłaniały stopniowo coraz więcej, już możliwe były krótkie spodenki, oraz odsłonięte ramiona, jednak o bikini nikt by nie pomyślał. Świadczy o tym, nawet fakt, że projektant, który stworzył strój kąpielowy bikini nie mógł znaleźć żadnej szanującej się modelki, która by była skłonna zaprezentować ten kontrowersyjny projekt. Znawcy mody dość szybko przekonali się do tej innowacji, ale plaże raczej powoli przyjmowały tę nowość. Popularne nadal były kostiumy zakrywające zdecydowanie więcej ciała, niż bikini. Dziś wreszcie, jednak możemy mówić, że bikini odniosło spektakularny sukces i prawie wszystkie kobiety wprost nie mogą się bez niego obejść.

Co roku cos nowego

Skoro strój kąpielowy bikini jest co roku tak samo modne, ponieważ gorące lato sprzyja zdejmowaniu z siebie, jak największej części ubrań, to musi być on tez co roku odświeżany. Projektanci prześcigają się w pomysłach, w jaki sposób urozmaicić ten strój.