viking-jeans

Współczesny patriotyzm

Patriotyzm w czasie wojny jest czymś prostym do zrozumienia i wytłumaczenia. Patriotami są ci, którzy odważnie idą walczyć za swój kraj. Jednak w czasie pokoju pojęcie to nie ma jednoznacznej definicji. Każdy rozumie je inaczej. Jakie mogą być przejawy miłości do ojczyzny w czasach pokoju?

Patriotyzm konsumencki

Coraz popularniejszym zjawiskiem jest patriotyzm konsumencki. Polega on na tym, aby kupować produkty od polskich producentów oraz produkowane w Polsce. W ten sposób wspieramy rodzimą gospodarkę.
Istnieją nawet specjalne aplikacje na telefon komórkowy, za pomocą których możemy zeskanować kod kreskowy produktu i sprawdzić, w jakim kraju został on wyprodukowany. Warto zabierać je ze sobą na zakupy. Czasem nazwa produktu wydaje się brzmieć bardzo swojsko, ale okazuje się, że firma została wykupiona przez spółki zagraniczne.
Warto także sięgać po odzież rodzimych producentów. Jednym z nich jest Viking Jeans – polski producent odzieży męskiej, która produkowana jest w naszym kraju.

Świadczenie na świecie

Patriota nie jest kimś, kto nie rusza się poza granice swojego państwa. Może chętnie wyjeżdżać, ale nigdy nie wstydzi się przyznać, skąd pochodzi i z dumą reprezentuje swój kraj za granicą.
Jest otwarty, serdeczny i gościnny. Potwierdza pozytywne stereotypy o swoich krajanach i jest zaprzeczeniem tych negatywnych. Wie, że na jego przykładzie, mieszkańcy innych krajów będą tworzyć swoje wyobrażenia o jego narodzie.

Poprawność językowa

Jednym z przejawów nowoczesnego patriotyzmu może być także dbałość o poprawne mówienie. Używanie języka ojczystego w piękny sposób jest dziś niestety coraz rzadsze. Wkradło się do niego wiele niepotrzebnych zapożyczeń. Dbałość o piękno mowy ojczystej to także powstrzymywanie się od wypowiadania wulgaryzmów.

Uczciwość

Dzisiejszy patriota jest także uczciwy. Nie uchyla się od płacenia podatków. Dba o dobro wspólne. Uczciwie pracuje.

Wybory

Jednym z przejawów patriotyzmu może być także uczestniczenie w wyborach. Pokazujemy w ten sposób, że to, co dzieje się w kraju ma dla nas znaczenie i nie jest nam wszystko jedno. Ponadto, ci, którzy nie głosują, nie mają prawa narzekać na władzę, skoro nie brali udziału w jej wybieraniu.

Znajomość historii

Patriotyzm to nie tylko dobra znajomość języka ojczystego, ale także historii swojego kraju. Nie chodzi tu o uczenie się na pamięć setek dat bitw co do dnia, ale należy znać chociaż najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Warto wiedzieć także co nieco o dziejach i atrakcjach swojego miasta. Wiele osób nie ma pojęcia, co w swojej okolicy mogliby pokazać znajomym z innej części Polski, którzy wpadli z wizytą. Nie znają też żadnych ciekawych faktów o swoim regionie. Chociażby z tego powodu, aby umieć zaplanować krótką wycieczkę po swojej okolicy, warto zaprzyjaźnić się z patriotyzmem lokalnym.

Dzisiejszy patriota jest zatem uczciwym człowiekiem, który daje dobre świadectwo o swoim kraju. Pamięta o jego historii, a także poprawnie posługuje się mową ojczyzną. Bliskie jest mu także pojęcie patriotyzmu konsumenckiego, wspiera polską gospodarkę.

Ubieraj się jak patriota na stronie viking-jeans.com.pl